Brak godności i szacunku do siebie samego; ks Piotr Pawlukiewicz
Godność powinien posiadać każdy i każda z nas. Wówczas człowiek jest świadomy własnych wartości, jednak nie wywyższa się z tym nad innymi. Potrafi drugiemu wskazać dobra, jakie niesie z sobą życie, darzy szacunkiem innych. Posiada też szacunek dla samego siebie oraz honor i dumę.
Godność osoby ludzkiej ma podstawę w stworzeniu jej na obraz i podobieństwo Boże, obdarzonej duchową i nieśmiertelną duszą, rozumiem i wolną wolą. Osoba ludzka jest zwrócona do Boga i przeznaczona do szczęścia wiecznego. Zakłada w sobie prawość sumienia moralnego (gdy prawda o dobru moralnym, uznana przez sąd sumienia, jest zgodna z prawem rozumu i prawem Bożym). Z racji tejże samej godności osoby, człowiek nie powinien być przymuszony do działania wbrew sumieniu i nie powinien też spotykać się z przeszkodami, gdy działa zgodnie ze swoim sumieniem. Godność to pozytywna wartość człowieka, która winna przysługiwać mu w kontakcie z innymi ludźmi.
Ściśle odnosi się do pojęcia wolności i moralności, tym samym wykluczając postawy charakteryzujące się egoizmem, traktowaniem drugiego człowieka w sposób przedmiotowy (jako towar lub rzecz), egocentryczny i roszczeniowy. Ks. Tischner pisał, że to dzięki godności i nadziei jaką człowiek w sobie nosi, w każdej chwili można porzucić swoje negatywne przyzwyczajenia, dokonać pozytywnej zmiany i osiągnąć pewne „moralne dostojeństwo”.
Kim jest ksiądz Piotr Pawlukiewicz?
Ks. Piotr Pawlukiewicz jest fenomenem. Można powiedzieć, że jest jednoosobową „firmą” homiletyczną o renomie ogólnopolskiej. Praktycznie nie ma miasta w naszym kraju, gdzie nie głosiłby już kazań, czy rekolekcji. Jego homilie można znaleźć na niezliczonych stronach internetowych i profilach facebookowych. Popularnością przerasta nie tylko innych kapłanów, ale także wielu warszawskich profesorów. Gromadzi bowiem tłumy nie tylko w kościołach, ale także w największych aulach akademickich. – On ma wielki talent przepowiadania Słowa Bożego – podkreśla ks. Bogusław Kowalski, proboszcz katedry warszawsko-praskiej oraz przyjaciel ks. Pawlukiewicza. – Sztuką jest mówienie w taki sposób, by nie nużyć słuchaczy. Homilie Piotrka są dowodem na to, że Pan Bóg nie jest nudziarzem – mówi ks. Kowalski.
Niezależnie od tego, czy żyjemy w rozpamiętywaniu przeszłości czy żyjemy w oczekiwaniu na przyszłość, nie istniejemy wtedy, gdy nie jesteśmy OBECNI w chwili, która jest TERAZ.
A to jest wielka strata. Ponieważ prawdziwe życie jest tylko i wyłącznie w TEJ właśnie chwili. W tej chwili, w której czytasz te słowa. I gdy w pełni akceptujesz to, co w danej chwili jest i to, jaka w danej chwili jesteś.
Powołaniem każdego z nas jest inna, wyjątkowa ścieżka życia. Nasze życie nie musi, a nawet nie powinno być takie, jak życie innych osób. Ponieważ nigdy nie było i nigdy nie będzie takiej osoby jak Ty czy ja. Każdy jest wyjątkowy. Niestety, większość osób, zamiast szukać swojej autentycznej wyjątkowości, naśladuje innych wierząc, że tak powinno być, że taka jest droga do szczęścia. A przecież każdego z nas uszczęśliwia coś innego.
>>
SUBSKRYBUJ NAS PO WIĘCEJ.
© Chrześcijański Vlog 2018
Powered by Youtube
Komentarze
Prześlij komentarz